نانو ذرات هماتیت فوق العاده ریز

نانو ذرات هماتیت فوق العاده ریز؛ موضوعی که در صنعت نانو تکنولوژی مطرح می شود این است که اگر اندازه ذرات را بتوان تا زیر ۱۰ نانومتر کاهش داد و به عبارت دیگر نانو ذرات فوق العاده ریز (Ultra-fine)  را سنتز نمود. آنگاه چنین کاهش اندازه ذره ای چه تاثیری بر عملکرد و خواص فیزیکوشیمیایی آنها نظیر سطح ویژه، چگالی، بلورینگی، رفتار مغناطیسی، رفتار آنتی باکتریال، رفتار نوری و…. خواهد گذاشت؟

ما در واحد تحقیق و توسعه آرمان نانو فناور رابین طرحی پژوهشی با محوریت این موضوع تعریف کردیم تا سنتز این دسته از نانو مواد را با استفاده از روشی آسان امکان پذیر کرده و تاثیرات کاهش شدید اندازه ذره بر خواص و عملکرد آنها را نیز بررسی کنیم.

برای این منظور از ترکیب هماتیت (اکسید آهن) از اهمیت به سزایی در صنایع پیشرفته امروزی برخوردار بوده و در زمینه های مختلف کاربرد دارند به عنوان مدل استفاده کردیم. ما توانستیم با استفاده از تکنیکی ساده و بدون نیاز به تجهیزات پیچیده نانو ذرات هماتیت با ابعاد ۹ نانومتر سنتز کرده و سایر خواص فیزیکوشیمیایی و نیز عملکرد آنرا مطالعه کنیم.

نتایج بدست آمده از مشخصه یابی این محصول در ادامه گزارش شده است.

کاهش شدید اندازه ذره خواص و عملکرد نانو ذرات را بهبود می دهد

نتایج آنالیز های مشخصه یابی نشان دادند که با کاهش اندازه ذره سطح ویژه شدیدا افزایش می یابد. این امر بر تقویت عملکرد نانو ذرات هماتیت در آنالیزهای آنتی باکتریال، فوتوکاتالیستی، جذب عناصر سنگین و…. تاثیر گذار خواهد بود.

بدین ترتیب برای اطمینان از این قضیه از نانو ذرات هماتیت سنتز شده برای جذب عنصر نیکل (Ni۲+) از آبهای آلوده استفاده کردیم. مشخص گردید که رفتار جذبی این ماده شدیدا تقویت شده طوری که این ماده قابلیت جذب ۹۰ % عنصر نیکل از آبهای آلوده را دارا می باشد.

مقایسه نتایج بدست آمده با منابع علمی نشان داد که رفتار جذبی نانو هماتیت سنتز شده نسبت به نانو ذرات هماتیت تولید شده به روش های دیگر ۵۵ % بهبود یافته است که ناشی از سطح ویژه بالای آن (m2.g-1 ۱۴۸) و نانو حفرات موجود در سطح ذرات می باشد.

محصول نانو ذرات هماتیت آرمان نانو فناور رابین با چنین رفتار جذبی منحصر بفردی؛ می تواند بازدهی صنعت تصفیه پساب های صنعتی را به شکل ویژه ای افزایش دهد.
مشخصات نمونه نهایی تولید شده
  • دارای خاصیت مغناطیسی با مغناطش ۴ واحد الکترو معناطیس بر گرم
  • اندازه ذره: 9 نانومتر
  • چگالی: 0/36 گرم بر سانتی متر مکعب
  • دارای عیوب ساختاری
  • خلوص: 98%
  • سطح ویژه: 148 متر مربع بر گرم
  • قابلیت جذب ۹۰٪ عنصر نیکل از آبهای آلوده به ازای استفاده ۰/۴ گرم از نانو ذرات هماتیت
  • ساختار مزوپور: ۶ نانومتر

با ما در ارتباط باشید…

اگه می خواین نیازتون رو با ما در میون بذارین، خیلی خوشحال می شیم با ما تماس بگیرین